7/24 Destek 0 532 459 14 26
Naturel Dermanoğlu Şifalı Bitkiler Merkezi İzmir
7/24 Destek 0 532 459 14 26
Blog

Basur Hemoroid Tedavisi

Basur Hemoroid Tedavisi nedir?

Basur Hemoroid Tedavisi Yaygın olarak hemoroid olarak bilinen hemoroidler, anal kanalın sonunda, rektumun ve anüsün alt kısmında yer alan genişlemiş damarlardır. Bu kan damarlarının duvarları bazen o kadar genişler ki şişer ve tahriş olur.

Bu şişlik ve tahriş sonucunda anüsten dışarı çıkarlar. Bu durum genel tabirle hemoroid veya mayasil olarak da bilinir. Hemoroidler iç ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılır ve semptomlarına göre dört farklı seviyede ölçülür.

İç basur hemoroid nedir?

İç hemoroid, görülemeyecek veya hissedilemeyecek kadar derin bir noktadır. Bulundukları bölgede ağrıya duyarlı sinirlerin az sayıda olması nedeniyle genellikle ağrısız veya ağrılıdırlar.

Dışkı, klozet veya tuvalet kağıdındaki kan en belirgin işarettir. Ek olarak hemoroidler, çevre dokudan daha pembe olan nemli, pembe yumrular olarak görülebilir.

Buna prolapsus basur hemoroid denir. Bu hemoroidler ya kendiliğinden gerileyebilir ya da hafif sarkabilir.

Dış basur hemoroid nedir?

Dış hemoroid, anüsün dış duvarında derinin hemen altında bulunur. Burada ağrıya duyarlı sinirler daha fazla olduğu için, dış hemoroid belirtileri ağrı, kanama, kaşıntı ve şişmeyi içerir.

Tromboze basur hemoroid nedir?

Bazı hemoroid vakalarında, kan pıhtısı nedeniyle hemoroidler mor veya maviye dönebilir. Buna kan pıhtısı denir. Bu ağrı, kaşıntı ve kanamaya neden olabilir. Pıhtı çözüldüğünde, bir deri parçası kalabilir ve parça tahriş olabilir.

Basur Hemoroid hastalığı neden olur?

Basur Hemoroidin ana nedeni anorektal damarlarda aşırı basınç ve yüksek kan akışıdır.

Bu, tuvalete giderken, ağır bir nesneyi kaldırmaya veya itmeye çalışırken, vücut obezite nedeniyle fazladan ağırlık taşıdığında, hamilelik sırasında, her zaman düşük lifli bir diyet uyguluyorsa, egzersiz yapmadan tek bir hayat yaşıyorsa veya hamilelik sırasında olabilir.

Anal ilişki. Çok uzun süre pozisyonunu değiştirmeden ayakta duran veya oturan kişiler de risk altındadır. Yine uzun süre geçmeyen ishal veya kabızlık, hemoroid basur için risk faktörlerinizi artırır. Öksürme, hapşırma veya kusma mevcut hemoroidleri daha da kötüleştirebilir.

Hemoroid Basur Hastalığı Belirtileri

1. derece basur hemoroidlerde en belirgin şikayet kanamadır. Tanı amaçlı yapılan rektal endoskopi sırasında hemoroid saptanır.
2. derece basur hemoroidde kaşıntı ve kanama var. Bunlar anal muayene ve egzersizle belirlenir.
3. derece basur hemoroidlerde kanama ve kaşıntıya ek olarak rektumda akıntı veya ıslaklık da vardır. Anal muayenede anüsten çıkan hemoroid demetleri ile tanımlanır. Kontrol edildikten sonra gönderilebilirler.
4. Derece basur hemoroidde ağrının yanı sıra akıntı, kanama ve kaşıntı da olur. Bu muayene seviyesi ile içeriye gönderilemeyen şişkinlikler tespit edilir.

Hemoroid kaynaklı olmasa bile makattan kanama olması durumunda doktora başvurulmalıdır.

Rektal kanama ayrıca Crohn hastalığı, divertikülit, kolit, kolon polipleri veya kolorektal kanserin bir belirtisidir.

Anal fistül de ağrıya veya kanamaya neden olabilir. Daha doğru bir teşhis ve tedavi için mutlaka bir tıp uzmanına danışmanız gerekir.

Basur Hemoroid Teşhis Yöntemleri

Hemoroid basur hastalığı Teşhisi

Doktorunuz size tıbbi geçmişiniz ve semptomlarınız hakkında birçok soru soracak ve ardından duruma göre mevcut testlerden birini veya tümünü gerçekleştirecektir.

Birincisi, doktorun anüsü ve rektumu topaklar, şişlik, tahriş veya diğer sorunlar açısından muayene ettiği fizik muayenedir.

İkinci muayenede hijyenik eldiven giydikten sonra doktor kas tonusunu kontrol edecek ve parmağını kullanarak rektumu ağrı, şişlik, topaklar, tahriş ve benzeri problemler açısından muayene edecektir. Buna dijital rektal muayenesi denir.

İç hemoroidleri teşhis etmek ve diğer olası tıbbi sorunları araştırmak için daha karmaşık testler gerekebilir.

Bu amaçla proktoskop adı verilen bir alet veya sigmoidoskop veya sigmoidoskop adı verilen bir skop ile muayene yapılır.

Anal kanalı incelemek için anoskop adı verilen kısa plastik bir tüpün kullanıldığı anoskopi, sigmoidoskop adı verilen yumuşak, ışıklı bir tüp ile yapılan sigmoidoskopi, kolonun alt kısmını ve kolonoskopi kolonoskopunu uzun, esnek tüp, tüm kalın bağırsağı incelemek için kullanılan bir kolonoskop.

Hemoroid Basur Hastalığı Tedavileri

Belirtilerinizin şiddetine göre doktorunuz tarafından uygun bir tedavi planı belirlenecektir. Hemoroid (hemoroid) tedavileri arasında yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar ve cerrahi vardır.

Bu yöntemler hemoroidleri kolaylıkla tedavi edebilse de, hemoroide neden olan durum değiştirilmediği takdirde hemoroidin geri gelme şansı artar.

Basit yaşam tarzı değişiklikleri genellikle 2-7 gün içinde hafif hemoroid semptomlarını ortadan kaldırabilir. Lif tüketmek, besinlerin bağırsaklardan hareketini kolaylaştıracaktır.

Hemoroid (basur) tedavisinde doktorunuzun önerdiği şekilde çeşitli bitkisel kremler ve merhemler kullanılabilir.

Hemoroid (basur) tedavisinde, varsa kabızlık veya ishal gibi olası sorunlar giderilir ve bağırsak fonksiyonları düzeltilir.

Semptomlar kendiliğinden geçmezse ilaç tedavisi uygulanacaktır.

İlaç tedavisi sırasında tabletler, fitiller, kremler, merhemler ve mendiller şeklinde ilacın farklı formları kullanılır.

Düşük dereceli dirençli hemoroidler, yüksek dereceli hemoroidler ve bası ve tromboza neden olan hemoroidlere cerrahi tedavi uygulanır.

Cerrahi tedaviler, elastik bant ligasyonu, skleroterapi, geleneksel cerrahi yöntemlerle hemoroidektomi veya lazer cerrahisini içerir.

Yaygın cerrahi operasyonlar genellikle bir gün hastanede kalmayı gerektirir. Lazer operasyonları daha kısa tıbbi bakım gerektirir.

Hemoroid basur nasıl önlenir?

Hemoroid tedavisinde kullanılan yaşam tarzı değişiklikleri de hemoroidi önlemeye yardımcı olur.
Besinlerin sindirim sistemi yoluyla hareketini kolaylaştırmak için lifli besinlerin tercih edilmesi önemlidir.

Bunun için sebze, meyve, kepekli tahıllar, kuruyemişler, ceviz, kepekli buğday, nohut, fasulye ve baklagiller kullanılabilir.

Daha fazla su içmek kabızlığı önleyecek ve dışkıyı zorlama riskini azaltacaktır.

Lifli meyve ve sebzeler de bu durumda yardımcı olabilecek su içerir.

Günde yarım saat yürümek gibi fiziksel aktiviteler, hem vücut hareketliliğini artırdığı hem de sağlıklı kilonun korunmasına yardımcı olduğu için hemoroid (basur) riskini azaltır.

Tuvalete gerektiğinde geç gitmemek, beklememek önemlidir. Tuvalette uzun süre oturmak hemoroid riskini artırır ve bundan kaçınılmalıdır.

İletişim 7/24 Arayabilirsiniz.

İletişimBitkisel ürünler kullanmak isterseniz.
7/24 Yardım ve destek İletişim
Bilgi için bizi aramaktan çekinmeyiniz.
Dermanoğlu Şifalı Bitkiler Merkezi
Telefon: 0 532 459 1 426
Telefon: 0 850 532 90 52
Adres: Konak 3. Beyler Sokak,  35250 Kemeraltı – Konak – İzmir

WhatsApp Canlı Destek 7/24

You might be interested in …