7/24 Destek 0 532 459 14 26
Naturel Dermanoğlu Şifalı Bitkiler Merkezi İzmir
7/24 Destek 0 532 459 14 26
Blog

HPV Virüsü Tedavisi

HPV Virüsü Tedavisi Nedir?

HPV Virüsü Tedavisi HPV, cinsel yollarla bulaşan çok yaygın bir virüs enfeksiyondur.

HPV Hakkında Cinsel olarak aktif kişiler hayatlarının bir noktasında HPV ile enfekte olurlar. Semptomların olmaması, bir kişinin HPV enfeksiyonu olmadığı anlamına gelmez.

Bununla birlikte, bazı HPV türleri kansere neden olabilir. HPV aşısı, kişiyi HPV virüsüne karşı bağışıklık kazandırarak HPV’nin neden olduğu kansere karşı bağışıklık sağlar.

HPV Virüsleri Nedir?- HPV Virüsü Tedavisi

HPV, insanlarda çok sık görülen ve çoğu kişide sorun yaratmasa da bazı kişilerde genital siğillere ve kansere neden olabilen bir virüsün adıdır.

HPV virüsleri cildi etkiler. HPV’nin birçok türü ağız, boğaz ve cinsel organları etkiler. HPV enfeksiyonu için cinsel ilişki gerekli değildir.

Genital HPV maruziyeti; Anal, vajinal veya oral seks gibi ortak eşyaların ve cinsel organlarla temas eden havluların paylaşılmasıyla da bulaşabilir.

HPV bulaşmış bir kişide semptomlar olmayabilir; bu nedenle, insanlara HPV bulaşıp bulaşmadığını belirlemek için bazı özel testler yapılmalıdır.

HPV virüsü çoğu insanda sorunlara veya hastalığa neden olmaz. HPV bulaşmış kişilerin yüzde 90’ı iki yıl içinde iyileşir. Bununla birlikte, bazı HPV türleri aşağıdakiler gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir:

HPV Genital siğiller
HPV Liken planus
HPV Servikal kanser
HPV Anal kanser
HPV Penis kanseri
HPV Vulva kanseri
HPV Vajinal kanser
HPV Bazı baş ve boyun kanserleri

HPV Tedavisi için aşılar.

HPV aşısı

Rahim ağzı kanseri için en önemli risk faktörü HPV virüsüdür. Piyasada en yaygın olarak kullanılan HPV aşıları bivalan aşı ve dört değerli aşıdır.

Bivalan aşı, kanserin en yaygın nedenleri olan HPV tip 16 ve 18’e karşı koruma sağlar. Dört değerlikli aşı ise genital siğillerin en sık nedenleri olan HPV tip 16 ve 18 ile HPV tip 6 ve 11’e karşı koruma sağlar.

Dörtlü aşı olarak bilinen HPV aşısı FDA onaylıdır ve hem kız hem de erkek çocuklara verilebilir. Bu aşı, kızlara veya kadınlara virüse maruz kalmadan önce verilirse, rahim ağzı kanseri vakalarının önemli bir bölümünü önler.

Aynı zamanda bu aşı vajina kanserine ve vajina kanserine karşı koruma sağlar. Ayrıca HPV aşısı hem erkeklerde hem de kadınlarda genital siğilleri, anal kanseri, ağız kanserini ve baş ve boyun kanserini önler.

HPV aşısının hem erkekler hem de kızlar için istenmesinin nedenlerinden biri, erkekleri aşılamanın erkeklerden kadınlara HPV bulaşma riskini de azalttığının öngörülmesidir.

CDC’ye (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri) göre, 11 ila 12 yaş arasındaki erkek ve kız çocukları ilk doz HPV aşısı ile aşılanmalıdır. Ancak aşı en erken 9 yaşında yapılmalıdır.

Bu yaş grubu, kız ve erkek çocukların 11-12 yaşları arasında virüse maruz kalmadıkları dikkate alınarak belirlenmiştir. Bir kişi daha önce HPV ile enfekte olmuşsa aşının koruması daha zayıftır.

Ayrıca aşı yanıtı daha genç yaşta kendini daha iyi gösterir.

İlk aşı dozu ile ikinci doz arasında en az 6 ay olmalıdır. İki doz aşı 15 yaşına kadar HPV’ye karşı koruma sağlarken, 15 ila 26 yaşındakilerde HPV’ye karşı koruma sağlamak için üç doz aşı gerekli olacaktır.

FDA, kuadrivalan aşının 9 ila 5 yaş arasındaki kişilere uygulanabileceğini belirtmiştir. Aynı zamanda 27-
5 yaş arası kişilerin aşılamadan önce doktora başvurmaları gerektiği belirtilmektedir.

HPV Forum GirişiHPV virüsü taşıyanların yorumları paylaşımları iyileşenler.

HPV virüsü taşıyanların forumlarda yorumları paylaşımlarını okumanızı tavsiye ederiz. Ne kullanmışlar, nasıl iyileşmişler, HPV Virüsü FORUM GİRİŞİ

İletişim 7/24 Arayabilirsiniz.

İletişimBitkisel ürünler kullanmak isterseniz.
7/24 Yardım ve destek İletişim
Bilgi için bizi aramaktan çekinmeyiniz.
Dermanoğlu Şifalı Bitkiler Merkezi
Telefon: 0 532 459 1 426
Telefon: 0 850 532 90 52
Adres: Konak 3. Beyler Sokak,  35250 Kemeraltı – Konak – İzmir
WhatsApp Canlı Destek 7/24

You might be interested in …