7/24 Destek 0 532 459 14 26
Naturel Dermanoğlu Şifalı Bitkiler Merkezi İzmir
7/24 Destek 0 532 459 14 26
Blog

Bütün Kanser Tipleri

Bütün Kanser Tipleri Kelime olarak kanser

Bütün Kanser Tipleri Kelime olarak kanser, bir organ veya dokudaki hücrelerin anormal şekilde bölünüp çoğaldığı zaman ortaya çıkan kötü huylu bir tümördür.

Genel olarak kanser, vücudumuzun farklı bölgelerindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasının neden olduğu 100’den fazla hastalık grubudur.

Birçok kanser türü olmasına rağmen, hepsi anormal hücrelerin kontrolsüz büyümesiyle başlar.

Tedavi edilmediği takdirde ciddi hastalıklara ve hatta ölüme neden olabilir.

Kanser terimi, tıbbın babası olarak bilinen Yunan fizikçi Hipokrat (MÖ 60-370) tarafından kullanılmıştır. Hipokrat, hem ülseratif hem de ülseratif olmayan tümörleri belirtmek için karsinom ve karsinom terimlerini kullanmıştır.

Normal bir hücre nasıl kanserleşir?

Tüm kanserler, vücudumuzun temel canlı birimi olan hücrelerimizden kaynaklanır. Kanseri anlamak için normal hücrelerin nasıl kansere dönüştüğünü bilmek yardımcı olur.

Vücudumuzdaki sağlıklı hücreler bölünme yeteneğine sahiptir. Ancak bu özellik kas ve sinir hücrelerinde bulunmaz. Ölü hücreleri yenileme ve hasarlı dokuyu onarma yeteneklerini kullanırlar.

Hücreler yaşamın ilk yıllarında daha hızlı bölünürken, yetişkinlikte bu oran yavaşlar. Ancak hücrelerin bu kapasiteleri sınırlıdır, sonsuza kadar bölünemezler.

Yaşamı boyunca, her hücrenin belirli sayıda bölenleri vardır. Sağlıklı bir hücre ne kadar bölüneceğini ve gerektiğinde nasıl öleceğini bilir. Buna programlanmış hücre ölümü veya programlanmış hücre ölümü denir.

Normalde hücrelerin vücudun düzgün çalışması ve sağlıklı kalması için büyümesi, bölünmesi ve daha fazla hücre üretmesi gerekir. Ancak bazen bu süreç yoldan çıkar ve hücreler yeni hücreler olmadan bölünmeye devam eder.

Kanser hücreleri bilinçsizce kontrolsüz bir şekilde

Kanser hücreleri bilinçsizce kontrolsüz bir şekilde bölünmeye ve çoğalmaya başlar. Fazla hücre kümeleri bir bel veya tümör oluşturur.

Hücrenin merkezinde, hücrenin ve organizmanın genetik bilgilerinin çekirdekte depolandığı, elektron mikroskobunda da gözlemlenebilen DNA adı verilen mikroskobik iplikler bulunur.

DNA, hücrelerin normal çalışması için gereklidir.

Kanser hücreleri, bu DNA zincirinin hasar görmesi nedeniyle oluşur. Normal hücre yaşam döngüsü sırasında DNA hasarı olsa bile hücre kendini onarır veya ölür.

Kanser hücrelerinde hasarlı DNA onarılamaz ve kontrolsüz çoğalma başlar. DNA çevresel faktörlerden (kimyasallar, virüsler, tütün ürünleri veya aşırı güneş ışığı vb.) zarar görebilir.

Kanser hücreleri, tümörleri oluşturmak üzere birikir.

Tümörlerler iyi huylu veya kötü huylu olabilirler. İyi huylu tümörleri kanserli değildir. Düzenli olarak yapılırlar ve genellikle tekrarlamazlar. İyi huylu tümör hücreleri vücudun diğer bölgelerine yayılmamıştır.

Daha da önemlisi, iyi huylu tümörler nadiren yaşamı tehdit eder. Kötü huylu tümörler kanserlerdir. Melanom hücreleri anormaldir ve kontrolsüz ve anormal bir şekilde bölünür.

Bu tümörler normal dokuyu sıkıştırabilir, istila edebilir veya yok edebilir. Kanser hücreleri tümörü oluştukları yerden bırakırlarsa kan veya lenf dolaşımı yoluyla vücudun diğer bölgelerine gidebilirler.

Gittikleri yerde tümör kolonileri oluştururlar ve büyümeye devam ederler. Kanserin vücudun diğer bölgelerine bu şekilde yayılmasına metastaz denir.

İletişim 7/24 Arayabilirsiniz.

İletişimBitkisel ürünler kullanmak isterseniz.
7/24 Yardım ve destek İletişim
Bilgi için bizi aramaktan çekinmeyiniz.
Dermanoğlu Şifalı Bitkiler Merkezi
Telefon: 0 532 459 1 426
Telefon: 0 850 532 90 52
Adres: Konak 3. Beyler Sokak,  35250 Kemeraltı – Konak – İzmir

WhatsApp Canlı Destek 7/24

You might be interested in …