7/24 Destek 0 532 459 14 26
Naturel Dermanoğlu Şifalı Bitkiler Merkezi İzmir
7/24 Destek 0 532 459 14 26
Blog

Bel ve Boyun Fıtıkları Tedavisi

Bel ve Boyun Fıtıkları Tedavisi nedir?

Bel ve Boyun Fıtıkları Tedavisi Bel Fıtıkları Boyun Fıtığı Nedir?
Anatomik sınırlarını aşan herhangi bir organ veya yapıya fıtık denir. Bel ve boyun fıtıkları, yaş veya diğer nedenlerle disk dokusunu besleyememe, hareket kabiliyetinin bozulması, genetik yatkınlık, duruş bozuklukları gibi etkenlerle oluşur.

Bel fıtığı, sırt ve boyun ağrısına ek olarak, sinir sıkışması ile boyundan kollara veya belden aşağı bacaklara kadar ağrıya neden olabilir.

Servikals herni nedir?

Boyun omurları arasında yer alan kıkırdağın omurilik kanalına doğru yer değiştirmesi sonucu kol bölgesine uzanan sinirlere ve omuriliğe baskı yapması sonucu oluşan bir durumdur.

Fıtıklaşma disk nedir?

Omurlar arasındaki kıkırdakların aşırı stres nedeniyle yerinden kayarak, bacaklardan ve omurilikten gelen sinirlere baskı yaparak omurilik kanalına uzanmasıyla oluşan bir durumdur.

Bel Fıtıkları Boyun Fıtığı belirtileri nelerdir?

Fıtık, etkilenen kas grubuna göre; Halsizlik, uyuşukluk, yanma, uyuşma, idrar kaçırma ve idrar kaçırma gibi semptomlara neden olabilir.

Tüm sırt veya boyun ağrıları fıtık olmasa da, herkesin bu ağrıları hayatının bir noktasında yaşadığı kesinlikle doğrudur, ancak bunları araştırmak ve teşhis etmek son derece önemlidir.

Bel ağrısına metastazlar, tümörler veya enfeksiyonlar ya da hastanın farkında olmadığı kalça eklemindeki bir sorun neden olabilir. Erken önlem için bir uzmana danışılmalıdır.

Bel fıtığı ve servikal omurga nasıl tedavi edilir?

Fıtık hastayı hiç tehdit etmiyorsa ve sadece belirli dönemlerde ağrı yapıyorsa yılda 1-2 kez oluyorsa bu dönemde ilaç verilebilir. Bu aşamada hastayı içtenlikle bilgilendirmek çok önemlidir.

Örneğin, yılda birkaç kez tekrarlayan büyük, tehlikesiz fıtıklar hastayı rahatsız etmiyorsa, ilaca sadece ağrılı dönemlerde hastanın yaşam kalitesine etki edene kadar devam edilmesi önerilir.

Fıtık ameliyatları ne zaman gereklidir?

Fıtığın radyografik görünümü, yeri, hastanın bulguları, neyi tehdit ettiği gibi konular önemlidir. Hasta öncelikle eleştirel olarak değerlendirilmelidir.

Kan damarımız olan omurilik boyun boyunca uzanır. Belde çok büyük bir fıtık gördüğünüzde herhangi bir belirti yoksa endişelenmenize gerek yoktur.

Ancak boyunda büyük bir fıtık görüldüğünde ve hasta asemptomatik olmasına rağmen omurilik basısı bulguları varsa ameliyat önerilir.

Çünkü hastanın ters hareketi omurilik üzerindeki baskıyı arttırırsa sonuçlar dramatik olabilir ve hasta felçliyken tartışılabilir.

Buna karşılık boyunda sadece bir sinir köküne bası yapan büyük bir fıtık varsa hastanın neredeyse hiç şikayeti olmaz veya şikayetler önemsiz ve hastayı fazla rahatsız etmiyorsa hastanın şikayeti olmaz. Gözlendi ve herhangi bir şikayet olmadıkça ameliyat gerekmedi.

Ameliyatlardan sonra fıtık tekrarlar mı?

Fıtık ameliyatı olan bir yerden fıtığı aldığınızda fıtığın yukarıdan veya aşağıdan çıkmayacağının garantisi yoktur. Bunun yapılan ameliyatla ilgisi olmadığı için ameliyat edilen bölgede bile fıtık tekrarlayabilir.

Fıtığın sinire baskı yapan kısmı cerrahi olarak çıkarılır ve herhangi bir baskı giderilir.

Disk boşluğu da bir miktar boşalır ancak mikrocerrahide bile görüş açısının dar olması nedeniyle disk dokusu ancak boşluğun arkasından veya mikroskop altında görüldüğü yerden alınabilir.

İletişim 7/24 Arayabilirsiniz.

İletişimBitkisel ürünler kullanmak isterseniz.
7/24 Yardım ve destek İletişim
Bilgi için bizi aramaktan çekinmeyiniz.
Dermanoğlu Şifalı Bitkiler Merkezi
Telefon: 0 532 459 1 426
Telefon: 0 850 532 90 52
Adres: Konak 3. Beyler Sokak,  35250 Kemeraltı – Konak – İzmir

WhatsApp Canlı Destek 7/24

You might be interested in …